weakening-wifi-in-offices

این روزها دسترسی نداشتن به اینترنت در محل کار یک فاجعه بزرگ محسوب می‎شود. از طرفی دوره اتصال کامپیوترهای دسکتاپ در دفاتر تجاری توسط سیم به یک دیگر نیز به سر آمده است. حالا دیگر ارتباط بین کارمندان و ارباب رجوع در محیط کار توسط اتصال بی‎سیم یا همان وای‎فای انجام می‎شود که می‎تواند به میزان قابل ملاحظه‎ای فشار به شبکه بی‎سیم دفتر کار شما وارد کند. اما در این بین عوامل کمتر شناخته شده دیگری نیز هستند که باعث بروز مشکلات بزرگی در راه رسیدن اینترنت به کارمندان شما می‎شوند. حتما متعجب خواهید شد، وقتی بدانید همه روزه چه عوامل و شرایطی شبکه شما را تحت فشار و ازدحام قرار می‎دهد. در ادامه به ۱۲ مشکل رایج که هر دفتر کاری (چه بزرگ چه کوچک) در مورد مدیریت و اداره شبکه وای‎فای خود با آن مواجه می‎شود خواهیم پرداخت.

۱. شیشه رنگی

ممکن است تصور کنید امواج وای‎فای شما از هر راهی مسیر خود را طی می‎کند، اما این‎گونه نیست. شیشه‎های رنگی اغلب از افزودنی‎های فلزی تشکیل شده‎اند که می‎تواند به شدت امواج وای‎فای را جذب کند. بنابراین اگر دفتر کار شما از تعداد زیادی پنجره یا شیشه‎های بزرگ رنگی برای جداسازی بخش‎های مختلف تشکیل شده است، مطمئنا روی ارسال امواج تاثیر منفی خواهد گذاشت.

۲. آینه‎ها

یکی از قاتلین بزرگ امواج وای‎فای آینه‎ها هستند که به دلیل انعکاس امواج می‎توانند قدرت سیگنال شما را تا ۵۰ درصد کاهش دهند. اگر بین روتر و میز شما سرویس بهداشتی قرار دارد، این خود بخشی از مشکل شما است.

۳. آب

اگر محل کار خود را با یک آکواریوم بزرگ تزئین کرده‎اید، باید بدانید که آب هم مثل شیشه به دلیل چگالی خاص خود یک مانع بزرگ برای عبور امواج وای‎فای است. آب می‎تواند امواج را جذب کرده و به دام بیاندازد. اگر می‎بینید وقتی کنار ساحل یا مقدار زیادی آب قرار دارید، سیگنال شما قطع شده یا به شدت کم می‎شود، دلیل آن همین خاصیت آب است.

۴. توری‎های فلزی

توری‎های فلزی از جمله مصالح رایج به کار رفته در ساختمان‎ها هستند و این به معنا است که احتمالا دیوارهای شما با فلز محصور شده است. فلز هم می‎تواند امواج را جذب کرده و هم مسیر آن را منحرف کند. برای جلوگیری از اثرات مخرب این پدیده باید محل کار خود را به تجهیزات لازم مجهز کنید. معمولا برای تقویت امواج روتر شما به دستگاه‎های گسترش دهنده سیگنال یا اکسس پونت نیاز خواهید داشت. جدیدترین شیوه برای تقویت و ارسال سراسری امواج وای‎فای نیز شبکه‎های زنجیره‎ای یا مش هستند.

۵. BYOD

Bring Your Own Device یا به اصطلاح فارسی «هر نفر یک دستگاه اختصاصی» به شیوه‎ای مرسوم در محیط‎های کاری تبدیل شده است. اغلب روترها ۱۰ تا ۲۰ دستگاه مختلف را میزبانی می‎کنند. این روزها با ازدیاد تلفن‎های هوشمند، تبلت‎ها، لپتاپ‎ها و تجهیزات اداری بی‎سیم مثل چاپگر و اپل تی‎وی نصب شده در اتاق کنفرانس، پهنای باند به سرعت اشغال می‎شود و باید فکری به حال آن کرد.

۶. جلسات کاری

شما هم حتما از زبان کارمندان بخش ای‎تی یک سازمان شنیده‎اید که در زمان جلسات کاری به دلیل دانلود کردن همزمان یک فایل کوچک ۲۰ مگابیتی دستور کار جلسه توسط تمام اعضا چه مشکلاتی برای شبکه پیش آمده است. برای جلوگیری از به زحمت افتادن کارمندان خود قبل از شروع جلسات مطمئن شوید که شبکه شما از پهنای باند کافی برخوردار است. بهترین کار این است که به هر کدام از این جلسات یک کانال مجزا اختصاص دهید.

۷. تعداد بیش از اندازه از شبکه‎های وای‎فای مجزا

استفاده از چند روتر مختلف روی کانال‎های یکسان با کلمات عبور مختلف برای افزایش سطح پوشش شبکه در برخی محیط‌های اداری که اغلب خبری از متصدیان حرفه‎ای حوزه ای‎تی هم در آنها نیست، چندان دور از انتظار نیست. مشکل اینجا است که شبکه‎های وای‎فایی که در مجاورت هم قرار دارند، می‎توانند روی یک دیگر اختلال ایجاد کنند. اگر قصد دارید از چند روتر استفاده کنید، سیستم شبکه خود را به گونه‎ای تنظیم کنید تا هر روتر یا اکسس پوینت روی یک کانال مناسب و مجزا تنظیم شود تا احتمال تداخل به حداقل ممکن برسد.

۸. فضای نامناسب

برای بهره‎مندی از حداکثر توان سیگنال شبکه در سراسر دفتر کار خود بسیار مهم است که نیازها و فضای تجهیزات مورد نیاز را پیش‌بینی کنید. به بیان دیگر، تنها روتری که برای کل دفتر کار خود در نظر گرفته‎اید را پشت قفسه و سایر تجهیزات ایجاد اختلال در امواج قرار ندهید.

۹. تجهیزات بی‎کیفیت

بعضی از دفاتر تجاری از همان تجهیزاتی استفاده می‎کنند که توسط خدمات دهنده اینترنت به آنها ارائه شده است یا برای صرفه‌جویی در هزینه‎ها روترهای ارزان قیمت (در اغلب موارد بی‎کیفیت) را خریداری می‎کنند که باعث بروز مشکلاتی در عملکرد شبکه می‎شود. وقتی یک شبکه وای‎فای را برای یک دفتر تجاری کوچک (۱ تا ۳ کارمند) راه‌اندازی می‎کنید، کوچک‌ترین کار این است که از یک روتر خانگی رده بالای باکیفیت استفاده کنید. با افزایش تعداد کارمندان نیز بهتر است روتر خود را با یک نمونه تجاری تعویض کنید. صرف کمی‎ هزینه بیشتر برای خرید یک روتر حرفه‎ای ارزش جلوگیری از مشکلات متعدد نیاز به اینترنت در یک جلسه کاری را دارد.

۱۰. قفسه پوشه‎ها

امواج بی‎سیم بعد از گذشتن از بین فلزات بسیار ضعیف می‎شوند، بنابراین روتر یا اکسس‌پوینت خود را در اتاقی که با قفسه پوشه‎ها پر شده قرار ندهید. شاید در ظاهر چنین اشتباهی کاملا محرز باشد، اما متعجب خواهید شد اگر بدانید این کار چقدر اتفاق می‎افتد.

۱۱. آشپزخانه شما

داخل آشپزخانه‎ها تعداد زیادی لوازم وجود دارد که قدرت سیگنال وای‎فای را کم می‎کند. یخچال‎ها و به ویژه اجاق‎های مایکرویو به شدت روی امواج بی‎سیم اختلال ایجاد می‎کنند، بنابراین، سعی کنید تجهیزات شبکه خود را تا حد ممکن دور از محیط آشپزخانه نگهداری کنید.

۱۲. جمعیت

بله درست شنیدید، بدن انسان از ۵۰ تا ۶۵ درصد آب تشکیل شده است و اگر تعداد افرادی که در یک دفتر تجاری رفت و آمد می‎کنند، زیاد باشد؛ می‎تواند روی ارسال امواج وای‎فای تاثیر منفی بگذارد. برای جلوگیری از اختلال امواج توسط جمعیت حاضر در دفتر کار خود سعی کنید روتر را تا حد ممکن در ارتفاع بالا نصب کنید.

حالا که با عوامل ایجاد اختلال در شبکه وای‎فای دفتر کار خود آشنا شدید، می‎توانید تا حد ممکن از آن جلوگیری کنید. در خیلی از مواقع بسیاری از این مشکلات مربوط به عدم توجه به تجهیزات به کار رفته بر اساس شرایط و نیاز کسب و کار شما می‎شود. اگر بیشتر از سه نفر در یک محیط مشغول به کار هستند یا شبکه وای‎فای شما برای استفاده عموم باز است، حتما از تجهیزات با کیفیت تجاری استفاده کنید. کمک گرفتن از افراد متخصص را نیز فراموش نکنید.