بازی‌ها و تجربه کاربری جدید

آیا تمایل دارید با دوستی که آن سوی این کره خاکی زندگی می‌کند یک بازی آنلاین انجام دهید؟ آیا زمانی که در آپارتمان خود در شهر ساکن هستید تمایل دارید به خانه ویلایی خود نگاهی داشته باشید؟ بدون شک فناوری‌های امروزی در ارائه چنین قابلیت‌هایی با محدودیت‌های بسیاری روبرو هستند، اما ۵G به شما در استریم کردن بی‌سیم محتوا به داخل هدست واقعیت مجازی کمک شایانی خواهد کرد. مارک زاکربرگ مدیرعامل فیس‌بوک در همین ارتباط در کنگره جهانی موبایل گفت: «امیدوار هستم واقعیت مجازی یکی از مشتریان بالقوه ۵G باشد. انتقال داده‌ها به اندازه‌ای سریع خواهد بود که شما به هیچ عنوان در انتظار بارگذاری داده‌ها در هدست واقعیت مجازی همراه خود نخواهید بود.» ووجین کیم معاون فروش و بازاریابی سامسونگ در این ارتباط گفته است: «۵G به پسر من این توانایی را خواهد داد تا در محیط مجازی با شمشیر نوری خود یک دوئل را تجربه کند.»

5g-connectivity-700x314

ماشین‌های خودران

شبکه‌های نسل پنجم به اندازه‌ای پر سرعت هستند که به راحتی توانایی پاسخ‌گویی به نیازهای ماشین‌های خودران را خواهند داشت. سرعت این شبکه‌ها به اندازه‌ای زیاد است که به ماشین‌های خودران اجازه می‌دهد هر یک از این دو کار را انجام دهند، ماشین‌ها با کنترلر مرکزی که در یک تقاطع قرار دارد صحبت کرده یا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. ولکر هلد رییس بخش نوآوری و بازاریابی نوکیا در این‌باره می‌گوید: «شما می‌توانید خیابانی را تصور کنید که در آن هیچ‌گونه چراغ ترافیکی وجود ندارد، ماشین‌ها از کنار یکدیگر عبور می‌کنند، اما هیچ‌گونه برخوردی با یکدیگر نخواهند داشت.» مارک نادل معاون اکوسیستم مدیاتک در این ارتباط گفته است: «هنگامی که همه ماشین‌ها به حس‌گرها و دوربین‌ها تجهیز شوند، آن‌‌ها توانایی ضبط ویدیوهای مستمر را خواهند داشت. اگر تصادفی رخ دهد، شما این توانایی را خواهید داشت تا به جای آن‌که از زاویه دید دو ماشینی که با یکدیگر برخورد کرده‌اند، صحنه تصادف را مشاهده کنید، از زاویه دید ماشین‌هایی که در صحنه حضور داشته‌اند، به صحنه تصادف نگاه کنید. به‌طوری که ماشین‌های مختلف از زوایای مختلفی فیلم‌های ضبط شده را در اختیار شما قرار می‌دهند.»

20150321_stp505

مراقبت‌های پزشکی از راه دور

 مت گراب مدیر بخش فناوری موبایل شرکت کوال‌کام در این ارتباط می‌گوید: «۵G امکان ارائه خدمات پزشکی از راه دور را فراهم می‌آورد. این مهم به لطف زمان تأخیر بسیار ناچیز در ارتباطات، پاسخ‌گویی سریع پزشکان از راه دور را امکان‌پذیر می‌سازد. به‌طوری که پزشکان این توانایی را خواهند داشت تا یکسری خدمات پزشکی را از راه دور به بیماران ارائه کنند. دست اندرکاران این توانایی را خواهند داشت تا ارتباطات مبتنی بر شبکه‌های ۵G را به گونه‌ای پیکربندی کنند تا بر اساس اولویت‌ها خدمات پزشکی را ارائه کنند.» این زمان تأخیر بسیار ناچیز باعث می‌شود تا پزشکان این توانایی را داشته باشند تا از روبات‌ها برای انجام جراحی‌ها از ۱۰۰۰ مایل دورتر استفاده کنند. مردمی که در مناطق دور دست زندگی می‌کنند به راحتی توسط متخصصان درمان خواهند شد، حتی اگر این بیماران در سراسر این کره خاکی پراکنده شده باشند. کیم از شرکت سامسونگ در این ارتباط گفته است: «۵G به شما این توانایی را می‌دهد تا بهترین پزشکان را برای درمان بیماری‌های بسیار سخت به خدمت بگیرید. کاری که تا پیش از پیدایش این شبکه‌ها عملا امکان‌پذیر نبود.»

shutterstock_236128771

کنفرانس‌هایی که به معنای واقعی کلمه تجلی حضور شما هستند

کیم بر این باور است که تعامل بصری ما در آینده بیش از گذشته بهبود خواهد یافت. تصور کنید با خانواده خود با شفاف‌ترین کیفیت تصویری مشغول گفتگو هستید، به‌طوری که انگار در کنار یکدیگر قرار دارید. یا تصور کنید با یکی از اعضاء گروه موسیقی که در خانه خودش قرار دارد، یک تمرین موسیقی انجام می‌دهید. این‌کار به نظر ساده می‌‌رسد، اما فناوری‌های ارتباطی امروزی این توانایی را ندارند تا یک ارتباط بلادرنگ را به وجود آورند. به‌طوری که همیشه یک زمان تأخیر طولانی وجود داشته که همه چیز را خراب می‌کند.

گشت و گذار در دنیای وب با نهایت سرعت

آیا زمانی که پیتر پارکر در فیلم مرد عنکبوتی یک جستجوی بینگی با دکتر کرت کارنرز انجام داد و در سریع‌ترین زمان ممکن جواب خود را دریافت کرد، به خاطر می‌آورید؟ صفحات وب شما هرگز نمی‌توانند به این سرعت بارگذاری شوند. حتی در سریع‌ترین ارتباطات امروزی، صفحات معمولا به یک یا دو ثانیه برای بارگذاری زمان نیاز دارند. با ۵G نتایج به سرعت به شما نشان داده می‌شوند. در این شبکه‌ها زمانی که در نظر داشته باشید، فیلمی همچون نگهبانان کهکشان (Guardians of the Galaxy) را دانلود کنید، فایل فشرده شده به جای آن‌که نزدیک به ۶ دقیقه (در شبکه‌های۴G  امروزی) زمان صرف کند، تنها در ۱۵ ثانیه دانلود خواهد شد.