معاون سازمان فناوری اطلاعات ایران از میزبانی حدود ۱۰۰ هزار وبسایت در داخل کشور و برنامه های حمایتی وزارت ارتباطات برای توسعه ظرفیت میزبانی های داخلی خبر داد.

علی اصغر انصاری در گفتگو با خبرنگار مهر، در مورد میزبانی سایتهای اینترنتی در داخل کشور به عنوان یکی از الزامات شبکه ملی اطلاعات اظهار داشت: در حال حاضر تعداد سایت هایی که در ایران میزبانی می شوند در حدود ۱۰۰ هزار وبسایت است که البته یکی از برنامه های مهم وزارت ارتباطات، حمایت از اقتصادی کردن سرمایه گذاری برای توسعه ظرفیت میزبانی و بهره برداری توسط بخش خصوصی است.

وی گفت: طبق برنامه های مدنظر قصد داریم شرایطی فراهم کنیم تا حتی الامکان سایت های ایرانی که خارج از کشور میزبانی می شوند و به دلیل گرانی قیمت میزبانی، به خارج رفته اند، به داخل کشور منتقل شوند.

انصاری تاکید کرد: این ۱۰۰ هزار وبسایت کل سایت هایی که در اینترنت مشاهده می شوند اعم از خصوصی و دولتی را شامل می شوند. در این زمینه سهم سایتهای با دامنه سطح بالا دات آی آر (.IR ) تقریبا ۵۰ درصد است و ۵۰ درصد دیگر را سایتهایی با دامنه سطح بالا از جمله دات کام، دات نت و دات org شامل می شوند.

وی پیش از این نیز در گفتگو با مهر، از امکان میزبانی سایت های پربازدید غیر ایرانی در داخل ایران در صورت حضور مراکز توزیع محتوای بین المللی در کشور خبر داده بود.

به گفته معاون سازمان فناوری اطلاعات ایران، امکان حضور مراکز توزیع محتوای بین المللی با هدف انتقال میزبانی های خارج از کشور به ایران وجود دارد و در صورت حضور CDN های بین المللی در ایران می توان شرایط میزبانی سایت های پربازدید غیر ایرانی را در داخل کشور فراهم کرد.

شبکه های توزیع محتوا (CDN) با هدف محلی کردن ترافیک، افزایش کیفیت سرویس اینترنتی و صرفه جویی در مصرف پهنای باند قرار است در کشور راه اندازی شود.