باتری یکی از مهم‌ترین اجزای هر گوشی هوشمندی است که به دلیل مهم‌ بودن مدت زمانی که انرژی گوشی را تامین می‌کند، برای اغلب کاربران بزرگی و مدت زمانی که شارژ نگه می‌دارد بسیار مهم و حیاتی است. اما طرز استفاده و چگونگی نگهداری آن روی عملکرد گوشی تاثیر می‌گذارد.

بنابراین باید نکاتی درباره باتری بدانید که آسیب نبیند و بر اثر آن گوشی شما مشکل‌دار نشود.

پنج مورد درباره باتری گوشی‌های هوشمند که نمی‌دانستید

۱- هر زمان که لازم شد گوشی را شارژ کنید
احتمالا زیاد شنیده‌اید که گوشی خود را هنگامی که در منزل هستید یا شب تا صبح در حالت شارژ قرار ندهید زیرا این موضوع باعث می‌شود که باتری گوشی موبایل شما آسیب ببیند.اما در واقع باید بدانید که گوشی شما به اندازه کافی هوشمند است که تشخیص دهد چه زمانی باتری کاملا شارژ شده و سپس ورود الکتریسیته به گوشی متوقف می‌شود و باتری آسیب نمی‌بیند.
معمولا شارژ شدن گوشی تا ۸۰ درصد به سرعت انجام می‌شود اما پس از آن پروسه شارژ به کندی و آرام انجام می‌شود.

۲- گوشی خود را زمانی که باتری خراب شد تعویض کنید
باتری‌های لیتیوم یونی که روی گوشی‌های هوشمند، تبلت‌ها و در کل دستگاه‌های امروزی تعبیه می‌شوند به اصطلاح دارای عارضه‌ای به نام «تاثیر حافظه» مثل باتری‌های نیکل کادمیوم یا نیکل متال هیبریدی هستند.
تاثیر حافظه به زمانی اطلاق می‌شد که شما باتری را فقط زمانی که کاملا شارژش به پایان رسید باید شارژ می‌کردید.
با این کار باتری باید به کمترین میزان شارژ می‌رسید تا دوباره آن را شارژ کنید و آسیب نبیند. اما این موضوع در مورد گوشی‌های هوشمند جدید صدق نمی‌کند و باتری در صورت اتصال به شارژ آسیب نمی‌بیند. اما زمانی که باتری گوشی‌های هوشمند امروزی خراب شد نه باتری جانبی می‌تواند گوشی شما را شبیه روز اول کند و نه می‌توان انتظاری از باتری جدید داشت.

۳-هر زمانی که توانستید گوشی خود را شارژ کنید
باتری‌های لیتیوم یونی معمولا بخشی از شارژشان را حتی زمانی که از آنها استفاده نمی‌کنید، از دست می‌دهند بنابراین هر زمانی که شارژر یافتید سعی کنید گوشی را به منبع الکتریسیته وصل و گوشی را دوباره شارژ کنید.بنابراین شارژ مجدد هیچ تاثیری روی عمر باتری نمی‌گذارد و باتری می‌تواند بارها و بارها تا ۱۰۰ درصد شارژ شود.
بنابراین هر زمانی که احساس کردید باتری گوشی شما کمتر از ۵۰ درصد شارژ دارد برای شارژ مجدد آن اقدام کنید و نگران خراب شدن باتری نباشید تا با خیالی راحت‌تر از گوشی موبایل‌تان استفاده کنید.

۴-از گوشی هوشمندتان هنگام شارژ استفاده نکنید
زمانی که گوشی هوشمند در حال شارژ است شما به یک قطب الکتروکاتد تبدیل می‌شوید و احتمال دارد در این زمان دچار برق گرفتگی شوید.
البته معمولا توصیه می‌شود که اگر هم مجبور به استفاده از گوشی هستید در محیط مرطوب یا خیس قرار نگیرید. اما اگر در حین شارژ شدن پشت میز کارتان باشید و پیامک بفرستید یا مکالمه کنید احتمالا مشکلی برای‌تان پیش نمی‌آید.
اما توصیه می‌شود اگر قصد دارید گوشی هوشمندتان به سرعت شارژ شود هنگامی که در حال شاژر است از آن استفاده نکنید زیرا زمانی که از گوشی استفاده می‌کنید نمایشگر روشن است و انرژی زیادی مصرف می‌کند بنابراین زمان بیشتری طول می‌کشد تا گوشی شارژ شود.

۵- از شارژر گوشی‌های دیگر استفاده نکنید
معمولا افراد برای شارژ گوشی خود از شارژرهای مختلف از برندهای دیگر استفاده می‌کنند. یا به محض گم شدن یا خراب شدن شارژرشان سریع شارژری جایگزین تهیه می‌کنند، اما این موضوع به شدت روی گوشی تاثیر می‌گذارد و به باتری آسیب می‌رساند.
حتی در بسیاری از موارد باعث آتش گرفتن و انفجار گوشی هوشمند شده است.
اما در صورت نیاز اگر شارژری یافتید که ولتاژ آن با گوشی شما هماهنگ باشد و دقیقا شبیه نسخه اصلی شارژر گوشی هوشمندتان باشد مشکلی برای گوشی ایجاد نخواهد شد.