ایتنا- پلیس فتا در هر فضایی که امنیت شهروندان به مخاطره افتاده یا آسیبی به کاربران وارد شود ورود پیدا خواهد کرد.
پلیس فتا مستندات ربات‌های تلگرام را جمع‌آوری می‌کند

تشریح جزئیات عملیات پانجی‌آ۸ و کشف ۸۱ میلیون دلاری داروی قاچاق، برخورد با عرضه دارو اعم مجاز و غیر مجاز در فضای سایبری، هشدار نسبت به شیوع باج‌افزارها، جمع‌آوری مستندات ربات‌های تلگرام و برخورد با عرضه مواد مخدر در فضاهای مجازی و … از مهمترین مباحث مطرح شده درنشست خبری معاون امور بین الملل و حقوقی پلیس فتاست.

به گزارش ایتنا از ایسنا، سرهنگ حسین رمضانی در نشست خبری صبح روز دوشنبه خود که در مقر مرکزی پلیس فتا برگزار شد، از کشف ۸۱ میلیون دلار داروی قاچاق و غیر استاندارد در عملیات پانجی‌آ ۸ در سطح جهان خبر داد و گفت: در این عملیات که با محوریت اینترپل و با مشارکت ۱۱۵ کشور دنیا برگزار شد و مدیریت هدایت منطقه‌ای آن نیز برعهده پلیس سایبری کشورمان بود پلیس فتا ۱۶۳۴ سایت را رصد کرد که متاسفانه از این تعداد ۱۴۳۹ مورد آن اقدام به عملیات مجرمانه کرده بودند و در این بین ۶۳۲ مورد را سایت‌های داخلی شامل می‌شدند.

معاون امور بین الملل و حقوقی پلیس فتای ناجا با بیان اینکه عملیات پانجی‌آ ۸ به مدت یک هفته با همکاری تمامی عوامل پلیس فتا در سراسر کشور و همزمان با جهان به مرحله اجرا درآمد، گفت: در این مرحله وزارت بهداشت، وزارت اقتصاد و دادستانی کل کشور با ما همکاری داشتند.

وی همچنین از دستگیری ۱۵۶ تن در سطح جهان خبر داد و گفت: از این تعداد ۹۰ نفر آن در ایران بود.

ممنوعیت تبلیغ و خرید و فروش دارو در بستر اینترنت
وی با اشاره به پیامدهای استفاده از داروهای غیرمجاز، گفت: لازم است هشدار جدی ‌را به هموطنان بدهم. چرخه تولید و عرضه دارو در تمام دنیا دارای ظرافت و حساسیت بالایی و برابر استانداردها و قوانین کشورمان نیز محل عرضه دارو در داروخانه است و نمی‌توان آن را در اینترنت یا از طرق دیگر خرید و فروش کرد. بنابراین مطابق قانون در کشور ما هرگونه عرضه، تبلیغ و خرید و فروش دارو در بستر اینترنت غیرقانونی بوده و با متخلفان برخورد خواهد شد.

وی اضافه کرد: ما به کلیه شهروندان توصیه می‌کنیم که نیازهای دارویی خود در بخش‌های مختلف از مبادی مجاز و قانونی که بیمارستان‌ها، داروخانه‌ و فروشگاه‌های مجاز تجهیزات پزشکی هستند تهیه کنند.

رمضانی با بیان اینکه افراد سودجو و فرصت طلب تنها به فکر تامین منابع مالی خود بوده و به هیچ عنوان نگران سلامت خریداران و مشتریان خود نیستند، گفت: پیش از این نیز عرضه داروهای غیرمجاز زیان‌های جانی فراوانی برای برخی از مصرف کنندگان داشته است.

هشدار درباره رواج باج افزارها در فضای مجازی
معاون امور بین الملل و حقوقی پلیس فتای ناجا در خصوص گسترش باج‌افزارها درفضاهای مجازی و شبکه‌های اجتماعی نیز هشدار داد و گفت: یکی از مواردی که در حال افزایش است، شیوع باج افزارها در فضای مجازی است، براین اساس مجرمان از طریق ارسال پیامک یا رایان‌نامه ، لینکی را به شهروندان ارسال کرده و با عناوین جذاب آنها را فریب می‌دهند که در صورت کلیک بر روی این لینک به مطلب خاصی خواهند رسید. همچنین برخی از آنها با موج‌سواری بر روی واقعه‌های خبری چنین اقدامی را انجام می‌دهند، غافل از اینکه با کلیک کردن بر روی این لینک باج‌افزار پنهان‌سازی شده در آن نیز وارد سیستم تلفن همراه یا رایانه شده و منجر به از بین رفتن یا سوء استفاده از اطلاعات کاربر می‌شود.

وی افزود: در این شرایط فرد سودجو مجددا پیامی را به کاربر ارسال کرده و این بار تهدید می‌کند که اگر قصد بازیابی اطلاعات خود را دارد می‌بایست مبلغی را پرداخت کند که متاسفانه این شیوه در حال افزایش است و لازم است شهروندان باید نسبت به لینک‌هایی که روی آن کلیک می‌کنند حساسیت لازم را داشته و از بازکردن مواردی که آن را نمی‌شناسند خودداری کنند.

جمع‌آوری مستندات ربات‌های تلگرام
رمضانی در ادامه این نشست در پاسخ به سوال خبرنگاری که سعی داشت درباره نرم‌افراز تلگرام و احتمال انجام اقدامات مجرمانه در این فضا و همین طور ماجرای انتقال سرورهای این نرم افزار به داخل کشور اطلاعاتی را کسب کند، گفت: ما مخالفت توسعه فضای سایبری نیستیم، اما پلیس از مراجعی نیست که در این حوزه وارد شود. ما از شرکت‌های تلگرام، یاهو، گوگل و … خواسته‌ایم که با ما در برخورد با اقدامات مجرمانه همکاری کنند.

وی درباره فعالیت‌های ربات‌های تلگرام نیز گفت: مستندات ربات‌های تلگرام راجمع آوری کرده و به نهادهای مربوطه داخلی و خارجی منتقل کرده و منتظر تصمیم گیری در این خصوص هستیم ضمن اینکه پلیس در هر فضایی که امنیت شهروندان به مخاطره افتاده یا آسیبی به کاربران وارد شود ورود پیدا خواهد کرد.

معاون امور بین الملل و حقوقی پلیس فتای ناجا افزود: درباره انتقال سرورها و یا دیگر اقدامات در خصوص شبکه‌های مجازی نیز فتا مسئولیتی نداشته و نهادهای حاکمیتی و دولتی هستند که باید تصمیم‌گیری کنند.

وی در ادامه با بیان اینکه قدرت کشف پلیس فتا بیش از ۸۰ درصد است خاطرنشان کرد: این آمار بسیار بالاتر از کشورهای پیشرفته است و البته پیچیدگی جرایم در کشورهای پیشرفته نیز بالاتر است عمده جرم اینترنتی در کشور ما برداشتن غیرمجاز از حساب بانکی است که در اکثر این موارد نیز کوتاهی کاربران و دارندگان حساب موجب این اتفاق شده است.

همکاری با پلیس مواد مخدر برای مقابله با فروش مواد در فضای مجازی
رمضانی در بخش دیگری از سخنانش موضوع خرید و فروش مواد مخدر در فضای سایبری را به عنوان یک چالش در جهان امروز برشمرد و گفت در این راستا با پلیس مواد مخدر همکاری‌های داشته و ضمن رصد این فضا با متخلفان برخورد خواهیم کرد.