ایتنا- واعظی: مردم تا سال آینده می‌توانند بدون تغییر شماره تلفن خود طی یک سال دوبار اپراتور مورد نظرشان را عوض کنند.
تغییر اپراتور تلفن همراه بدون تعویض شماره

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از راه‌اندازی سیستم تغییر اپراتور تلفن همراه بدون تعویض شماره تا سال آینده خبر داد.

به گزارش ایتنا از ایسنا، وی با اشاره به مذاکرات هسته‌ای عنوان کرد: بدون شک این امر سبب ایجاد گشایش‌هایی در حوزه فناوری اطلاعات می‌شود؛ بنابراین می‌توانیم در تعاملات با کشورهای دیگر به منطور انتقال فناوری و یا خط تولید آزادانه کشور مورد نظر را انتخاب کنیم.

واعظی افزود: در این صورت رقابتی شدن تکنولوژی بالا رفته و کشورهای مختلف می‌توانند در مناقصه‌ها شرکت کنند؛ در این راستا قیمت‌ها نیز کاهش می‌یابد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه در حوزه انتقال فناوری با کشورها می‌توان آزادانه عمل کرد، گفت: هنگام خرید از خارج کشور نیز دیگر مجبور به پرداخت همه پول به صورت یکجا نیستیم بلکه آن را می‌توان در فواصل زمانی مختلف پرداخت کرد.

وی خاطرنشان کرد: با انجام مذاکرات هسته‌ای می‌توان قدم‌های بزرگی در توسعه تکنولوژی فضایی و ماهواره‌ای برداشت.

واعظی در خصوص زیر ساخت‌های خراسان شمالی نیز اظهار کرد: با توجه به ضعف زیر ساخت‌های خراسان شمالی با استان‌های دارای قدمت، توسعه شاخص‌ها نیازمند زمان است.

او ادامه داد: سال گذشته ۱۶۲۰ میلیارد ریال به منظور نوسازی شبکه تلفن همراه و ایجاد نسل سوم، فیبر نوری و توسعه زیرساخت‌ها در استان هزینه شده که امسال نیز مقرر است۶۸۰ میلیارد ریال اعتبار دیگر در این منطقه هزینه شود.

مسئله اقتصاد با شعار حل نخواهد شد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در جلسه شورای اداری استان نیز گفت: مسئله اقتصاد با شعارو سخنرانی حل نخواهد شد بلکه این امر نیازمندبرنامه‌ریزی و قانون‌گذاری است.

واعظی ادامه داد: از همه این عوامل مهم‌تر کوچک کردن بدنه دولت و کاهش تصدی‌گری است؛ بنابراین باید براساس سیاست‌های اقتصاد مقاومتی همه امور به مردم واگذار شود.

وی افزود: در گذشته تورم ۴۰ درصد بود اما هم اکنون این شاخص به ۱۵ درصد رسیده و طی دو تا سه ماه آینده نیز با تصویب لوایح مختلف در مجلس شورای اسلامی،آرام آرام از رکود خارج خواهیم شد و امور اواخر امسال و اوایل سال آینده رونق می‌یابد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به تحریم‌ها و انجام مذاکرات هسته‌ای گفت: قطعا اگر هدایت و حمایت‌های رهبری و مقاومت مردم نبود به این نقطه در حال حاضر نمی‌رسیدیم.

وی با اشاره به ایجاد ایران هراسی و شیعه هراسی در جامعه جهانی علیه ایران خاطر نشان کرد: امروز همه متوجه شده‌اند که بدون ایران نمی‌توانند در مقابل تندروی‌ها و افراطی گری‌ها مقابله کنند.

واعظی با بیان اینکه هم اکنون شرایط بین‌المللی با گذشته فرق دارد، افزود: با توجه به تنظیم روابط با کشورهای همسایه هم‌اکنون ایران روابط خوبی با این کشورها دارد.

وی افزود: باید به زودی تجهیزات نسل سوم و چهارم تلفن همراه در خراسان شمالی نصب شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطرنشان کرد: همه تعهدات وزارت ارتباطات در سفر رهبری به خراسان شمالی انجام شده و فقط راه‌اندازی دیتا سنتر بوده که با خرید ساختمان مورد نظر این پروژه نیز محقق خواهد شد.

وی در حوزه اشتغال‌زایی نیز گفت: با توجه به اینکه ایجاد اشتغال یکی از دغدغه‌های مهم دولت است؛ بنابراین کمیته مشترکی به منظور ایجاد اشتغال برای فارغ التحصیلان این حوزه برای تولید محتوا،دولت الکترونیک و برنامه‌نویسی راه‌اندازی شده است.

با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دو پروژه توسعه پهنای باند دسترسی دیتا اپراتورها و توسعه و تکمیل زیرساخت‌های برق در مرکز استان خراسان شمالی به بهره‌برداری رسید.