رییس سازمان نظام صنفی رایانه‎ای کشور در نشست شورای مرکزی ضمن اعلام اینکه توافق‎نامه جذب متخصصان برجسته ایرانی غیرمقیم در رشته فناوری اطلاعات و ارتباطات و اعطای تسهیلات سربازی به آنها میان نصر کشور و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری امضا شد، توضیحاتی در خصوص شرایط بخش خصوصی فاوا در دوران پس از تحریم ارایه کرد.
 

 فناوران- ناصر علی سعادت در خصوص این توافق‏نامه گفت: به موجب این توافق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری حقوق متخصصان برجسته ایرانی غیرمقیم در شرکت‎های مورد تایید سازمان نظام صنفی رایانه‎ای کشور را تا سقف یک سال تامین خواهد کرد.

  ایجاد انگیزه برای بازگشت متخصصان IT به کشور
سعادت با بیان اینکه نیمی از حقوق، مزایا، بیمه و مالیات به فرد مورد تایید سازمان نظام صنفی رایانه‎ای به مدت یک سال توسط معاونت امور بین‏الملل و تبادل فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری پرداخت خواهد شد، افزود: علاوه بر این، تسهیلات نظام وظیفه تخصصی به متقاضیان مشمول سربازی پس از تایید کمیته نظام وظیفه تخصصی ایرانیان غیرمقیم بنیاد ملی نخبگان اعطا می‎شود.
رییس سازمان نظام صنفی رایانه‎ای کشور، با تاکید بر ایجاد انگیزه برای بازگشت متخصصان ایرانی که در خارج از کشور تحصیل کرده‏اند، گفت: استفاده از ظرفیت‏های علمی و پژوهشی متخصصان برجسته ایرانی غیرمقیم هدف اصلی این توافق بوده است.
وی افزود:باید از طریق ارایه تسهیلات مناسب انگیزه لازم را برای نخبگان علمی کشور فراهم کنیم تا به کشور بازگردند. حضور آنها در شرکت‎ها و پروژه‎های معتبر و بزرگ کشور زمینه را در جهت کسب مهارت‎ها، تکنیک‎های نوین و توسعه فناوری‎های نوظهور و پیشرفته هموار می‌سازد.
  نقش نصر کشور در فرآیند تایید صلاحیت داوطلب
وی همچنین در خصوص نقش سازمان نظام صنفی رایانه‎ای در فرآیند تایید صلاحیت داوطلب و اعتبار شرکت‎های وابسته، گفت: سازمان نظام صنفی رایانه‎ای ابتدا باید مدارک داوطلب را با توجه به پیشینه و توانایی‎های علمی، پژوهشی و سوابق کاری مرتبط مورد بررسی کارشناسی قرار دهد سپس از طریق انجام مصاحبه با وی صلاحیت عمومی و تخصصی او را با توجه به معیارهای ارزیابی تعیین شده از سوی معاونت تایید و فرد برگزیده را به شرکت وابسته جهت عقد قرارداد معرفی کند. در نهایت نیز سازمان موظف به ارایه گزارش عملکرد پس از یک سال است.
سعادت در ادامه افزود: تمامی شرکت‎های فناوری پیشرفته و دانش‎بنیان صنعت فاوا در صورت تایید سازمان نظام صنفی رایانه‎ای کشور قادر خواهند بود، نخبگان و متخصصان فناوری اطلاعات و ارتباطات غیرمقیم را از طریق تسهیلات ارایه شده به خدمت بگیرند.
وی اضافه کرد: در عین حال معاونت امور بین‎الملل و تبادل فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، نیز متعهد شده تا منابع مالی لازم را تامین کند و با اطلاع‎رسانی مناسب، تقاضاهای دریافتی را برای انجام امر کارشناسی به سازمان نظام صنفی رایانه‎ای ارجاع دهد.
  آسیب شناسی تحریم‎ها در حوزه IT
رییس سازمان نظام صنفی رایانه‎ای کشور همچنین در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح وضعیت شرکت‎های IT پس از تحریم پرداخت و در توضیح اینکه طی مدت تحریم چه بخش‎هایی از فناوری اطلاعات مورد آسیب قرار گرفته است، گفت: موضوع تاثیرات تحریم درحوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات هم همچون سایر صنایع به صورت کلی و همه جانبه بوده است. از زمان آغاز فشارهای تحریم، فعالان در تمام سطوح ICT ازجمله واردات تجهیزات و ابزار تکنولوژی اطلاعات و در تمام زیرشاخه‎های آن همچون سخت‎افزار، نرم‎افزار، اینترنت، شبکه و تجهیزات مخابراتی با مشکلاتی مواجه بوده است.
سعادت افزود: اگر بخواهیم مصداقی‎تر به موضوع نگاه کنیم، در حوزه‎ای همچون نرم‎افزار دسترسی به جدیدترین نسخه‌های پیشرفته نرم‌افزار و محیط‌های تحت وب، متن بازها و توسعه‎دهندگان این فضا به دلیل تحریم‎های پی در پی در کشور به آسانی امکان‎پذیر نبود. حتی در بخش فضای مجازی و اینترنت، فقدان دسترسی به امکانات بسیاری از سایت‎های پراهمیت، در کسب و کار فاوا تاثیرات منفی به جا گذاشته است. وی تاکید کرد: بدون شک آسیب‎هایی که تحریم بر ارتباط، حق دسترسی و دانلود فعالان ایرانی در شبکه اینترنت برجای گذاشت، لطمات خاصی را بر پیکره صنعت ICT  وارد کرده است؛ چراکه دسترسی به این حقوق درحوزه وب درحقیقت ابزار تولید درصنعت فاوا محسوب می‎شود.
  تاثیر تحریم‎ها در حوزه تجارت الکترونیکی
سعادت همچنین گفت: در بخش تجارت الکترونیکی و انتقال منابع مالی نیز به دلیل فقدان مشارکت بانک‎های ایرانی و بین‎المللی، حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات همچون سایر بخش‎های صنعتی و بازرگانی تاثیرات نامطلوبی برجای گذاشته است. حتی به دلیل سایه تحریم، بسیاری از شرکت‎های مختلف آسیایی از این نظر که با شرکت‎های ایرانی در زمینه تکنولوژی همکاری و مشارکت داشته‎اند، جریمه‎های هنگفتی پرداخت کرده‎اند. درنهایت می‎توان گفت وجود تحریم‎ها، سدی پیش روی ورود فناوری اطلاعات به کشور بوده است.
  امیدواری به گشایش در کسب و کار IT
رییس نصر کشور همچنین در مورد توافق حاصل شده و گشایش در کسب و کار فعالان صنف فناوری اطلاعات گفت: قطعا گشایش حاصل شده در حوزه ICT هم امیدوارکننده است و آنچه که اهمیت دارد مدیریت صحیح فرصت‏های پس از تحریم است. وی با بیان اینکه شرایط کسب و کارها در تمام حوزه‎ها رو به تغییر است و این موضوع ایجاب می‎کند تا دولت با آگاهی و تیزبینی فضای پساتحریم را مدیریت کند، گفت: بخش خصوصی از بعد روانی امیدوار است که امر مهمی اتفاق افتاده و قطعا این آرامش و ثبات حاصل از امیدواری، ریسک سرمایه‎گذاری درحوزه‎های مختلف صنعت را کاهش می‎دهد. سعادت افزود: با وجود اینکه بخش خصوصی همچنان منتظر حصول نهایی رفع تحریم‏ها و تاثیر آن بر بازار است اما باید اذعان داشت امنیت اقتصادی در پیش‎رو می‎تواند شرایط را برای برنامه‎ریزی‎های بلندمدت شرکت‎های داخلی و خارجی فراهم کند.  وی تصریح کرد: به جرات می‎توان گفت فعالان خصوصی بر این باورند که توافق صورت گرفته بسیار ارزشمند است و تحریم‎های ظالمانه در آینده‎ای نزدیک مرتفع خواهد شد.
  شرایط بازار IT پس از حضور کمپانی‎های بزرگ
سعادت در ادامه در توضیح اینکه اگر کمپانی‏های بزرگ جهان برای سرمایه‎گذاری قصد ورود به ایران را داشته باشند، شرایط بازار را چگونه خواهد شد، گفت: پس از حصول تفاهم هسته‏ای، همواره تاکید نمایندگان بخش‎خصوصی بر این بوده که مدیریت شرایط پساتحریم یک امر ضروری است و قطعا  این موضوع مشارکت دولت و بخش‎خصوصی دوشادوش یکدیگر را می‎طلبد. وی افزود: قطعا توسعه بازار ایران پس از رفع تحریم به دلیل حجم بالای تقاضا درکشور کاملا اجتناب ناپذیر است و به سختی می‎توان بدون مشارکت و تعامل دولت با بخش خصوصی از فضای پساتحریم در جهت شکوفایی صنعت در کشور بهره برد.به عبارت دیگر دولت می‎تواند با کمک و همیاری بخش خصوصی شناخت دقیقی از کسب و کار و نحوه سرمایه‎گذاری داخلی و خارجی در هر حوزه کسب کند و این مشارکت تنها راه ایجاد اشتغال در آینده پیش روست؛ فرصتی که نباید به راحتی از دست برود. وی با تاکید بر اینکه در این مسیر باید توجه کرد که بدون مدیریت همه جانبه و آگاهانه، هر سرمایه‎گذاری خارجی لزوما به توسعه یک صنعت ختم نمی‏شود، گفت: ضرورت دارد پیش از پذیرفتن هرگونه سرمایه‎گذار خارجی، دولت در کنار بخش‎خصوصی، بازار داخلی هر صنعت را به خوبی مورد بررسی و تحلیل قرار دهد تا مبادا ورود بدون آگاهی و برنامه‎ریزی سرمایه‎گذاران خارجی به کشور، بازار داخلی را محدود یا نابود کند.
  لزوم کنترل آگاهانه همکاری با شرکت‎های خارجی
رییس نصر کشور همچنین گفت: درخصوص صنعتICT نیز این موضوع اهمیت بالایی دارد؛ اعتقاد فعالان بخش خصوصی در حوزه فاوا براین است که این صنعت برای رشد و شکوفایی باید در چارچوب قوانین کشور حرکت کند و قطعا برای همکاری با سرمایه‎گذاران خارجی در این حوزه نیازمند چارچوب‌های لازم هستیم؛ چراکه دسترسی و ارتباط با صنعت ICT به دلیل ماهیت آن، از هر نقطه جهان امکان پذیر است و بنابراین لزوم کنترل آگاهانه این همکاری ها بیش از هر حوزه دیگری احساس می شود.