وزیر ارتباطات از احتمال انتشار اوراق قرضه برای شبکه ملی اطلاعات خبر داد.
محمود واعظی در پاسخ به سوالی درباره این‌که آیا بودجه دو هزار میلیارد تومانی امسال برای شبکه ملی اطلاعات را تایید می‌کند یا خیر، اظهار کرد: با توجه به این‌که ظرف امسال و سال آینده مهم‌ترین برنامه ما در وزارت ارتباطات اجرایی‌کردن شبکه ملی اطلاعات است، اکثر اقدامات در راستایی انجام می‌شود که این شبکه زودتر اجرایی شود، اما به هرحال تا این ساعت هنوز هیچ مبلغی به عنوان بودجه عمرانی در اختیار ما قرار نگرفته است.
وی ادامه داد: آنچه تاکنون به عنوان بودجه دریافت شده تنها مربوط به هزینه‌های جاری مانند پرداخت حقوق کارمندان بوده و پس از آنکه بودجه طرح‌های عمرانی واریز شود ما مباحث اجرایی مربوط به شبکه ملی اطلاعات را دنبال خواهیم کرد.
وزیر ارتباطات همچنین عنوان کرد:‌ البته با این وجود براساس طراحی صورت گرفته برای شبکه ملی اطلاعات ما امسال به شدت با کمبود بودجه مواجه خواهیم بود و به همین دلیل ممکن است یکی از راه‌های ما برای تامین هزینه‌ها انتشار اوراق قرضه باشد.
واعظی در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا از بودجه شبکه ملی اطلاعات رقمی به شورای عالی فضای مجازی و مرکز ملی فضای مجازی نیز تعلق می‌گیرد تا صرف نظارت براین طرح شود، توضیح داد: شورای عالی فضای مجازی نیاز به پول‌های این چنینی ندارد، چرا که در دولت برای این شورا بودجه‌ای مجزا در نظر گرفته شده و برای پیش‌برد برنامه‌های شورا و نظارت بر طرح‌ها می‌توان از همین بودجه استفاده کرد.
وی درباره برخی صحبت‌ها که از لزوم اختصاص ۱۰ تا ۲۰ درصد بودجه شبکه ملی اطلاعات برای بحث نظارت توسط مرکز ملی فضای مجازی مطرح می‌شود هم اظهار کرد: در گذشته در شورای عالی فضای مجازی روش غلطی وجود داشت و به واسطه‌ی آن عده‌ای قصد داشتند در امور اجرایی دخالت کنند، اما اکنون می تواند بیشتر تمرکز این شورا بر سیاست‌گذاری و به تصویب رساندن موارد مختلفی که در انتظار تصویب هستند باشد.
به گفته او وظیفه‌ دیگر این شورا هم نظارت بر سیاست‌هاست و برهمین اساس به نظر می‌رسد افرادی که بحث دریافت بودجه جداگانه‌ برای نظارت را مطرح می‌کنند بیشتر با ذهنیت گذشته کار می‌کنند اما بعید است دولت دکتر روحانی با این نوع هزینه‌ها موافق باشد.