شرکت رایانه‌ای IBM اعلام کرد تراشه‌ای تولید کرده که انتقال اطلاعات را از طریق امواج نور به جای سیگنال‌های الکترونیکی تسهیل کرده است.

به گزارش ایتنا از مهر، شرکت رایانه‌ای بین‌المللی IBM اظهار داشت که باید راهی برای انتقال میزان قابل توجهی از اطلاعات بین پردازشگرها در سرورهای رایانه‌ای با سرعت بالاتر از سرعت کنونی ارائه می‌شد.

این تراشه‌ها ارائه کننده قدرت محاسباتی بالایی است.

یک کارشناس اظهار داشت که اهمیت این نوآوری در این است که این نوآوری درمیان دیگر گزینه‌ها بسیار کم‌هزینه‌تر بوده است.

جزئیات تولید این تراشه قرار است در همایش بین‌المللی دستگاه‌های الکترون که در فلوریدا برگزار می‌شود به صورت مشروح ارائه شود.

گروه تولید کننده این تراشه اظهار داشتند که استفاده از نور به جای جریان الکترون‌ها برای انتقال اطلاعات دو مزیت مهم دارد.

یکی این که این اطلاعات را می‌توان به فاصله‌های دورتر بین بخشهای مختلف یک مرکز سرور فرستاد بدون این که نگران از دست رفتن اطلاعات باشیم.

مزیت دوم این که سرعت انتقال اطلاعات سریع‌تر می‌شود؛ چرا که نور برای انتقال اطلاعات بیشتر و به طور همزمان به کار گرفته می‌شود.

مراکز اطلاعات تاکنون استفاده از کابل‌های نوری را برای تبادل اطلاعات میان شبکه‌های تراشه‌های رایانه‌ای به جای کابل‌های مسی آغاز کرده‌اند، اما در حال حاضر آنها نیازمند تجهیزات خاصی برای تبدیل اطلاعات رمزگذاری شده نوری به نسخه الکتریکی نیاز دارند تا این پردازشگرها بتوانند از آنها استفاده کنند.

شرکت IBM این امر را برای فرآیند تبدیل و تغییر فراهم کرده است تا این فراید روی یک تراشه رایانه که دربرگیرنده مولفه‌های نوری کنارهم با جریان‌های الکتریکی در همان قطعه از سیلیکون است، صورت پذیرد و این تبدیل و تغییر برای تولید انبوه با هزینه اندک قابل انجام است.

دکتر سولمون آصف دانشمند نانواوپتیک در مرکز تحقیقات IBM در رابطه با علت سومند بودن این امر اظهار داشت: وقتی که می‌خواهید یک جست‌وجوی اینترنتی انجام دهید، اطلاعات شما به یک مرکز داده‌ها و اطلاعات ارسال می‌شود که تنها روی یک تراشه نیست بلکه روی شبکه‌ای از تراشه‌ها منتقل می‌شود.

وی افزود: این اطلاعات ممکن است میان این مرکز داده‌های بزرگ توزیع شود. پرسش این است که چگونه این تراشه‌ها با هم ارتباط برقرار می‌کنند و این ارتباط چگونه می‌تواند با تمام سرعت ممکن صورت پذیرد، چرا که شما که در آن درحال جست‌وجوی اینترنتی خود هستید خواستار به دست آوردن سریع نتایج جست‌وجوی خود هستند.

دکتر سولمون آصف یادآور شد: با فناوری کنونی انتقال اطلاعات بسیار زیاد در شبکه منتقل می‌شود بسیار دشوار است. با فناوری جدید می‌توان این جست‌وجو را سریع‌تر کرد تا از نظر اقتصادی نیز به صرفه باشد.

هرکدام از این تراشه‌ها دربرگیرنده تعدادی کانال است که IBM تعداد آنها را به طور جزئی مشخص نمی‌کند و این کانال‌ها اطلاعات کدگذاری شده نوری را با سرعت بالای ۲۵ گیگابایت در ثانیه منتقل می‌کنند.

این شرکت اظهار داشته است که انتقال اطلاعات از این طریق صدها برابر سریع‌تر از فناوری‌های کنونی خواهد شد.