رییس پژوهشکده فناوری ارتباطات موسسه تحقیقات ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: طراحی و ساخت تلفن‌های مبتنی بر ‘آی.پی’ از مرحله مطالعات و طراحی وارد مرحله پیاده‌سازی شده است و این محصول در دهه فجر امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

‘صادق عباسی شاهکوه’ روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: پروژه ‘طراحی و ساخت نمونه مهندسی پایانه تلفنی مبتنی بر ‘آی .پی’ با هدف بومی سازی ساخت تلفن صوتی و تصویری در لایه های سخت افزاری و نرم افزاری مستقل در حال انجام است.

وی ادامه داد: مهمترین دلایل استفاده از تلفن صوتی- تصویری IP، مقرون به صرفه بودن آن نسبت به تلفن سنتی، امکان استفاده از شبکه اینترنت و امکان ایجاد امنیت بالاست که باعث جلب نظر موافق بسیاری از کارشناسان، سرمایه گذاران و کاربران شده است.

عباسی شاهکوه یادآورشد:تلفن ها اکنون از حالت قدیمی به شکل تلفن هایی بر پایه ‘آی.پی’می رود،

این تلفن‌ها در آینده بازار خوبی خواهد داشت و تولید انبوه این نوع تلفن ها مورد نیاز خواهد بود و در صورت تولید انبوه این نوع تلفن ها از واردات حجم زیادی از این نوع تلفن ها جلوگیری خواهد شد.

رییس پژوهشکده فناوری ارتباطات موسسه تحقیقات ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: موسسه تحقیقات ارتباطات و فناوری اطلاعات در پروژه هایی که در آینده ممکن است به صورت انبوه استفاده شود فرصت تجاری سازی دارد و پروژه های دارای جنبه استراتژیک سرمایه گذاری می کند.

عباسی ادامه داد: تلفن های مبتنی بر’آی.پی’ از همان روش ارتباطی استفاده می کنند که شبکه های اینترنت استفاده می کنند.اکنون شبکه های تلفن و شبکه اینترنت از یکدیگر جدا هستند و در فاصله ای نه چندان دور این شبکه ها یکپارچه خواهند شد و این تلفنها بخش کوچکی از داده های منتقل شده از طریق شبکه ارتباطی اینترنت است.

وی افزود: تلفن‌های یادشده نیز بدون استفاده از رایانه امکان انتقال داده‌ها را از طریق شبکه‌های یکپارچه خواهند داشت.

رییس پژوهشکده فناوری ارتباطات موسسه تحقیقات ارتباطات و فناوری اطلاعات توضیح داد: این تلفن‌ها به شبکه داخلی متصل است و شبکه داخلی آنها به شبکه‌های خارجی متصل خواهد شد.

وی در خصوص کاربرد چنین تلفن هایی در کشور گفت: تلفن حجم اطلاعات زیادی را نمی‌برد وانتقال تصویر نیاز به پهنای باند بالایی دارد بنابراین می‌توان با پهنای باند پایین از ‘آی.پی. تلفنی’ استفاده کرد.

این مقام مسوول در موسسه تحقیقات ارتباطات و فناوری اطلاعات یادآورشد: با فعالیت‌های صورت گرفته در آینده ای نزدیک سطح دسترسی مشترکان به اینترنت باپهنای افزایش و با انتقال شبکه‌ها به شبکه یکپارچه مبتنی بر‌آی.پی هزینه‌ها بسیار کاهش خواهد یافت و نیز با یکپارچه‌سازی شبکه ها هزینه نگهداری بسیار کاهش می‌یابد.