قیمت محصولات کامپیوتری در بازار فناوری کشور هفته گذشته، با نوسانات شدید نرخ ارز به اوج خود رسید و برخی از فروشنده‌ها و شرکت‌های ارایه‌کننده محصولات فناوری به دلیل نداشتن قدرت پیش‌بینی از وضعیت ارز، فروش‌شان را متوقف کردند.
به دنبال رسیدن نرخ ارز به مرز ۲۵۰۰ تومان، برخی از واردکننده‌ها که مجبور به واردات بودند، حتی با نرخ ۱۷۰۰ تومان نیز حواله زدند و قیمت محصولات فناوری مانند قطعات اصلی کامپیوتر، لپ‌تاپ، تبلت، موبایل و دیگر محصولات وارداتی تا ۵۰ درصد گران شد.
بر اساس این گزارش، برخی از کالاهای کامپیوتری حتی ۲۰۰ هزار تومان گران‌تر معامله شد، اما به دلیل اینکه بازار کشش بیشتری نداشت، برخی از فعالان بازار، فروش خود را متوقف کردند تا بازار کمی به ثبات برسد.وضعیت قیمت ها به دلیل نوسانات شدید نرخ ارز در بازار کامپیوتر در هفته گذشته آنقدر آشفته بود که برخی از قیمت‌ها ساعتی تغییر می‌کردند.
اما صبح روز چهارشنبه بعد از موافقت رییس جمهور با مصوبه شورای پول و اعتبار مبنی بر افزایش سود سپرده‌های بانکی در حد ۲۱ درصد حباب نرخ ارز و سکه شکست و دلار به زیر ۲ هزار تومان رسید و روز پنجشنبه هر دلار در بازار آزاد با قیمت ۱۷۰۰ تومان نیز معامله شد.
بعد از این خبر رییس بانک مرکزی نیز بعدازظهر روز چهارشنبه اعلام کرد که ارز تا ۴۸ ساعت دیگر تک نرخی می‌شود.
بهمنی با بیان اینکه ارز برای مسافران، دانشجویان و بیماران با یک نرخ مناسب عرضه می‌شود، افزود: با این تصمیم دیگر، نیازی نیست افراد ارز را با نرخ بالا در بازار ارز تهیه کنند مگر آنکه بخواهند ارز را ذخیره کنند و دولت برای ذخیره کردن ارز نمی‌دهد.
بعد از ظهر پنجشنبه نیز بانک مرکزی اعلام کرد که ارز را به نرخ هر دلار ۱۲۲۶ هزار تومان از روز شنبه ارایه خواهد کرد. حال اگر چه قیمت‌های کالاهای کامپیوتری در آخر هفته با افت کمی مواجه بوده اما نسبت به هفته‌های گذشته  قیمت‌ها به صورت کاذب بالاست. چون برخی از فعالان که با نرخ بالای ارز واردات انجام داده‌اند نمی‌توانند قیمت‌های‌شان را کاهش دهند، زیرا با ضرر شدیدی مواجه می‌شوند.
کارشناسان بازار می‌گویند تک‌نرخی شدن ارز اگر به وقوع بپیوندد اتفاق خوبی است، اما باید منتظر ماند و دید که آیا واکنش بازار و نرخ ارز در بازار آزاد به چه صورت پیش خواهد رفت. از سوی دیگر اواسط هفته گذشته وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه بانک مرکزی ارز مورد نیاز بخش تولید و تجارت با نرخ مرجع تامین خواهد کرد، گفت: خوشبختانه بانک مرکزی برنامه‌های خوبی برای تامین ارز مورد نیاز همه واردکنندگان دارد و آنها می‌توانند واردات رسمی مواد اولیه، کالاهای اساسی یا واسطه‌ای خود را بدون هیچ دغدغه‌ای انجام دهند.
وی با بیان اینکه بانک مرکزی ارز مورد نیاز برای تمامی واردات از مسیرهای قانونی و براساس ثبت سفارش کالا را با قیمت مرجع (نرخ رسمی) تامین می‌کند، افزود: در مورد کالاهای وارداتی دسته‌بندی خاصی صورت نگرفته و نرخ ارز متفاوتی نیز برای آنها نیز در نظرگرفته نشده است، بنابراین این سیستم، همان سیستم مورد انتظار تولیدکنندگان و تجار باشد که ارز با نرخ مرجع بانک مرکزی و هم به صورت تک نرخی ارایه شود.
بر اساس این گزارش، همچنین بانک مرکزی در بخشنامه‌ای به صرافان سراسر کشور اعلام کرد، در راستای اجرای سیاست یکسان سازی نرخ ارز از تاریخ ۸/۱۱/۹۰، صرافان سراسر کشور با در نظر گرفتن هزینه‌های مربوط به نقل و انتقالات ارزی مجازند، نرخ فروش ارز را حداکثر بین ۳ تا ۵ درصد بالاتر از نرخ مرجع بانک مرکزی تعیین کنند.
یعنی نرخ ارز در بازار آزاد بین ۳ تا ۵ درصد بالاتر از نرخ مرجع بانک مرکزی در بیاید. اگر چه بازار، آخر هفته روی کاغذ و خبرها به تعادل رسیده است، اما عملا در این هفته مشخص خواهد شد که آیا اعلام تک نرخی شدن ارز به این بازار آشفته کمک خواهد کرد یا نه؟
به گفته کارشناسان بازار، تک نرخی شدن ارز و ارایه ارز دولتی به واردکنندگان معتبر و رسمی، دلالان و قاچاقچیان را نیز تضعیف می‌کند و واردکنندگان، نمایندگان و فروشندگان کالاها را به جایگاه اصلی خود باز گرداند. عده دیگری از فعالان بازار نیز معتقدند که نوسانات ارز بازار را ملتهب کرده و بازار را از حالت رقابتی درآورده است و آنقدر که ثبات نرخ ارز برای این بازار مهم است پایین آمدن نرخ ارز اهمیت ندارد.