شرکت سازنده مرور‌گر اینترنتی فایر‌فاکس در تدارک برای به چالش‌ کشیدن شرکت‌های گوگل و اپل در صنعت ساخت سیستم عامل تلفن‌های همراه است.

سیستم عامل جدید فایرفاکس برای تلفن‌های همراه پس از کسب حمایت ۱۳ شرکت تامین‌ کننده خدمات بی‌سیم در سراسر جهان از جمله تلفنیکا اسپانیا، یونیکام چین، اتصالات در آفریقا و خاورمیانه، موویل و اسپرینت آمریکا قرار است در ماه ژوئیه به بازار عرضه شود.

موزیلا معتقد است هنوز فضا برای وجود یک سیستم عامل جدید در کنار سیستم‌های عامل اپل و اندروید که اکثریت بازار را در اختیار دارند، وجود دارد.

این سیستم عامل جدید برپایه استاندارد‌های وب آزاد بوده و قادر است روی گوشی‌هایی که سخت‌افزار‌های پایین‌تری نسبت به گوشیهای موجود دارند، کار کند.

از آنجا که این سیستم عامل جدید منبع آزاد و برپایه وب است، سازندگان ثالث آزاد هستند که نرم‌افزار‌های موبایلی را بدون تقسیم درآمد با اپل یا گوگل بفروشند.

جی سولیوان – نایب رییس محصولات شرکت‌های موزیلا – گفت: یک انگیزه استراتژیک برای این صنعت وجود دارد که یک سیستم عامل دیگر که واقعا آزاد بوده و از تنوع و رقابت حمایت کند، وجود داشته باشد.

شرکت موزیلا این نرم‌افزار را در نمایشگاه “کنگره جهانی موبایل” که هفته آینده در بارسلون اسپانیا برگزار می‌شود، به نمایش خواهد گذاشت. در میان برند‌های سازنده تلفن همراه که برای ساخت گوشی‌ همراه با سیستم عامل فایر‌فاکس قرارداد امضا کرده‌اند، می‌توان به شرکت ال.جی کره جنوبی، آلکاتل، زد تی ای و هوآوی چین اشاره کرد.

برخلاف سیستم‌های عامل گوگل و اپل که با یک تکنولوژی اختصاصی ساخته شده‌اند، سیستم عامل فایرفاکس از استاندارد اچ تی ام ال ۵ که سرویسهای وب با آن ساخته می‌شوند، بهره می‌برد. این به معنی این است که هر فردی که با برنامه‌نویسی وب آشنا باشد، می‌تواند نرم‌افزار‌های سیستم عامل فایر‌فاکس را ایجاد کند.

یکی دیگر از مزیت‌های بزرگ این سیستم عامل، ارزان‌تر بودن آن نسبت به رقبا است. در شرایطی که اپل و گوگل هنوز نتوانسته‌اند در کشورهای در حال توسعه بازار خوبی برای خود دست و پا کنند، این سیستم عامل با قیمتی کمتر از ۱۰۰ دلار در اصل برای این بازار طراحی شده است.

custom college paper

۷۶۵qwerty765