بازار کامپیوتر امسال در نیمه دوم بهمن‌ماه چهره‌ای بسیار متفاوت با سال‌های قبل دارد و این تغییر چهره باعث نگرانی کسبه و فعالان بازار شده است. به گفته فعالان بازار، همیشه نیمه دوم بهمن‌ماه به ویژه یک هفته پایانی بهمن ماه بازار خرید و فروش کالاهای فانتزی و به ویژه حافظه‌های فلش جواهرنشان و رنگارنگ، هاردهای اکسترنال در طراحی خاص و حتی ماوس و کیبوردهایی با ظاهر متفاوت گرم و پررونق می‌شد. اما امسال نه‌تنها این اتفاق نیفتاد بلکه بازار این کالا در رکود نیز به سر می‌برد.
احمد ملکی، یکی از فعالان بازار کامپیوتر در این باره می‌گوید: طی سال‌های گذشته تجهیزات فانتزی بازار پررونقی داشتند ولی امسال بازار این کالاها سرد و بی‌رونق است که به نظر می‌رسد مهم‌ترین دلیل رشد قیمت‌ها به دلیل نوسانات نرخ ارز است.
به گفته این فعال بازار، طی ماه‌های گذشته به ویژه یک ماه اخیر قیمت تمام کالاها از یک لپ‌تاپ کامل گرفته تا یک پیچ کوچک در حدود ۳۰ تا ۷۰ درصد گران شده است و به همین دلیل توجه خریداران به بازار کم شده است. سلماسی یکی دیگر از فعالان بازار هم می‌گوید: تجهیزات فانتزی، کنسول‌های بازی و حتی نرم‌افزارهای سرگرمی این روزها بازار سرد و بی‌رونقی دارند و به نظر می‌رسد بازار شب عید امسال با سال‌های دیگر بسیار متفاوت باشد.
در این رابطه یکی دیگر از فعالان بازار می‌گوید: برخی از فعالان بازار چشم امیدشان به بازار شب عید است و تصور می‌کنند که وضعیت بازار در شب عید تغییر کند. به گفته این فعال بازار، در حال حاضر اکثر مردم با تصور اینکه فروشندگان در روزهای پایانی سال برای خالی کردن انبارهای خود قیمت‌ها را کاهش می‌دهند از خرید کالا خودداری می‌کنند اما خبر ندارند که با توجه به رشد نرخ ارز شاید فروشندگان تمایلی به وارد کردن کالاهای جدید با این قیمت‌های بالا نداشته باشند. به گفته وی این احتمال هم وجود دارد که قیمت‌ها بنا به دلایلی در روزهای آینده افزایش یابد. امیر آرزمی، یکی دیگر از فعالان بازار هم با بیان این مطلب که در حال حاضر هم فروشندگان و هم خریداران سرگردان هستند و نمی‌دانند برای خرید و فروش اقدام کنند یا خیر گفت: در حال حاضر هر نوع اقدامی در بازار نوعی خطر کردن است و به همین دلیل هر کس در بازار کامپیوتر ساز خود را می‌زند و آن‌طور که فکر می‌کند درست است عمل می‌کند. در نتیجه گروهی از فروش کالا خودداری می‌کنند و گروهی کالا را با قیمت بالاتر از آنچه باید باشد به فروش می‌رسانند. به گفته فعالان بازار شرایط بازار قابل پیش‌بینی نیست.